1213250
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)
Paavo tynell, bordslampa, modell 5010, taito 1930-tal.

PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 5010, Taito 1930-tal.

Förnicklad mässing. Blå målad aluminiumskärm med vit insida. Höjd ca 37 cm. Diameter 29 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken. Intryckningsskada på dekorationsskruven och skivan under skärmen. Avtryckaren utbytt, originalavbrytaren medföljer. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Taito katalog 10 1935 sidan 48.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Slutpris
740
7 859
864
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Budhistorik (17 bud)
5 apr 19:55
740 EUR
5 apr 19:55
720 EUR
5 apr 19:54
700 EUR
5 apr 19:54
680 EUR
5 apr 19:53
660 EUR