1214694
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)
Paavo tynell, industrilampor, 2 st, modell 2521-53, taito 1930-tal.

PAAVO TYNELL, industrilampor, 2 st, modell 2521-53, Taito 1930-tal.

Gjutjärn och emaljerad skärm. Höjd ca 92 cm. Diameter 40 cm.

Åldersrelaterat slitage och skador. Elektrifiering förnyad. Senare löstagbar vaijerkonstruktion. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Slutpris
600
6 245
711
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Budhistorik (8 bud)
5 apr 19:37
600 EUR
5 apr 19:34
500 EUR
5 apr 19:33
400 EUR
5 apr 19:33
250 EUR
5 apr 19:19
200 EUR