1220496
ELIEL SAARINEN OCH EINO SCHRODERUS, taklampa, tillverkare Konstsmideriet Koru, Helsingfors 1918.
Eliel saarinen och eino schroderus, taklampa, tillverkare konstsmideriet koru, helsingfors 1918.

Ram i patinerad mässing. Glaskupan invändigt med frostat glas. Diameter 39 cm. Höjd ca 12 cm.

Åldersrelaterat slitage. Skador på innerkanten på glaset. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Proveniens

Munksnäs Pensionat stod klar år 1918 på Holländarvägen 11, Helsingfors. Byggnaden och dess inredning var ritad av arkitekt Eliel Saarinen. Huset fungerade som pensionat fram till år 1923. Byggnaden är ett av de sista projekten av Saarinen i Finland.
https://sv.wikipedia.org/wiki/Munksn%C3%A4s_pensionat

Journalen "Naisen ääni", sidorna 43-46, 15.2 1919.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Slutpris
260
2 706
308
Utropspris
400 - 600 EUR
Budhistorik (6 bud)
5 apr 12:43
260 EUR
5 apr 12:43
250 EUR
31 mar 11:15
240 EUR
25 mar 7:02
220 EUR
22 mar 17:40
200 EUR