1220577
Viljo Revell
(Finland, 1910-1964)
Viljo revell, soffbord,1900-talets mitt.

VILJO REVELL, soffbord,1900-talets mitt.

Benställ av svartmålat trä. Glasskiva. Mått 135x135 cm. Höjd 39 cm.

Åldersrelaterat slitage och repor. Litet nagg.

Proveniens

Tillhört arkitekt Viljo Revells heminredning.
https://sv.wikipedia.org/wiki/Viljo_Revell

Bordet illustrerat i journalen "Kaunis Koti" 1968/7 -Viljo Revell - Arkitektens hem. Sidorna 21-28.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Slutpris
600
6 372
701
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Budhistorik (7 bud)
1 apr 8:57
600 EUR
28 mar 21:16
555 EUR
27 mar 15:49
450 EUR
27 mar 15:09
400 EUR
27 mar 0:30
320 EUR