1221806
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)
Paavo tynell, taklampa, modell 1953, idman, 1900-talets mitt.

PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, modell 1953, Idman, 1900-talets mitt.

Polerad samt perforerad mässingsskärm med underliggand bländskydd i glas. Total höjd 74 cm. Diameter 35 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken. Senare dekorationsskruv. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Specialist design
+358 (0)40 1284 977

Slutpris
2 250
23 190
2 664
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Budhistorik (11 bud)
5 apr 14:56
2 250 EUR
5 apr 14:56
2 150 EUR
5 apr 2:51
2 100 EUR
5 apr 2:51
2 000 EUR
5 apr 2:51
2 000 EUR