1223281
Ilmari Tapiovaara
(Finland, 1914-1999)
Ilmari tapiovaara, x-bensbord, tidigt 1950-tal.

ILMARI TAPIOVAARA, X-BENSBORD, tidigt 1950-tal.

Lackad björk, X-format benställ. Bordsskivan 75x119,5 cm. Höjd 68 cm.
Lägre modell, beställningsarbete för inredning av folkskola.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Skivan med senare lackyta.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Utropspris
600 - 800 EUR