1223957
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)
Paavo tynell, taklampa/vÄgglampa, modell 2002 och 2016, taito/idman.

PAAVO TYNELL, TAKLAMPA/VÄGGLAMPA, modell 2002 och 2016, Taito/Idman.

Förnicklad mässing, opalglaskupa.
Modell 2002; höjd 26 cm, diameter 25 cm.
Modell 2016; höjd 12 cm, diameter 25 cm. Stämplad Idman.

Åldersrelaterat slitage och märken. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Slutpris
620
6 585
724
Utropspris
600 - 800 EUR
Budhistorik (8 bud)
5 apr 15:44
620 EUR
5 apr 15:44
600 EUR
5 apr 11:51
520 EUR
5 apr 11:51
500 EUR
28 mar 17:44
470 EUR