1224039
Antti Salmenlinna
(Finland, 1897-1968)
Antti salmenlinna, byrÅ, "nr 1", asko, lahtis 1930-tal.

ANTTI SALMENLINNA, BYRÅ, "Nr 1", Asko, Lahtis 1930-tal.

Polerad flambjörk med svärtade detaljer. Fem draglådor med dragknoppar i trä och mässing. Bär tillverkarens stämpel.
Bredd 81 cm, djup 44 cm, höjd 80 cm.

Slitage och fläckar. Invändigt en smärre spricka. Nyckel saknas.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Utropspris
800 - 1 000 EUR