Helsinki Design + Contemporary Art F201

294 föremål
MAUNO HARTMAN, "RAITAPUOMI II".
Utropspris
800 - 1 200 EUR
FÅTÖLJER, ett par 1900-talet mitt.
Slutpris
270 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TUOMO LAAKSO, "STILLEBEN".
Slutpris
315 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
SOFFA, 1900-talet mitt.
Slutpris
370 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
JANI LEINONEN, UTAN TITEL.
Slutpris
400 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
HENRIK TJAERBY, matbord, "Bamboo", Artek Studio 2000-tal.
Slutpris
400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
IMPI SOTAVALTA, RYA, 1931. Ca 140x110 cm.
Slutpris
410 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
DORA JUNG, löpare, "Viol", signerad DJ. Tidigt 1960-tal.
Slutpris
420 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
LEA ESKOLA, Finska handarbetets vänner. Ca 162x115 cm.
Slutpris
420 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
JANNE RÄISÄNEN, "A.R.".
Slutpris
440 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
PEKKA PITKÄNEN, UTAN TITEL.
Slutpris
440 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
NINA ROOS, "TYCKTES HON VARA".
Slutpris
445 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
JOHANNA EHRNOOTH, "INTIMAE".
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
DORA JUNG, provväv signerad Dora Jung. Tidigt 1950-tal.
Slutpris
500 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
SAMPSA SARPARANTA, UTAN TITEL.
Slutpris
500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A335A, Valaistustyö.
Slutpris
500 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
MARI RANTANEN, UTAN TITEL.
Slutpris
520 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 556, Taito 1930-tal.
Slutpris
560 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAUL OSIPOW, UTAN TITEL.
Slutpris
570 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
PEKKA WALLIANDER, olja på duk, signerad och daterad 2011.
Slutpris
590 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
VILJO REVELL, soffbord,1900-talets mitt.
Slutpris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PEKKA PITKÄNEN, UTAN TITEL.
Slutpris
600 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
GERDA THESLEFF, KRUS, keramik, signerad GT.
Slutpris
620 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, fat, signerad KS Arabia.
Slutpris
620 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, Taklampa, modell A 624, Valaistustyö.
Slutpris
620 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAUNO ANTERO POHJOLAINEN, TÄYSI MALJA,
Slutpris
640 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
HÅRGARNSMATTA, Finland, 1930-tal.
Slutpris
640 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "SKYDD".
Slutpris
680 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ERIC HYNYNEN, "STEGLITS".
Utropspris
1 200 - 1 800 EUR
ANNE TOMPURI, "LANDSKAP (UGGLOR)".
Slutpris
800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
SOFFA, 1900-talets mitt.
Slutpris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
HANNAH HAMBERG, "WC".
Slutpris
800 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR