1160094
Charles and Ray Eames
(USA, 1907-1978)
Charles & ray eames, kontorsstol ”ea 105”, vitra.

CHARLES & RAY EAMES, Kontorsstol ”EA 105”, Vitra.

Den eleganta kontorsstolen Aluminium Group är formgiven av designerduon Ray och Charles Eames år 1958 och produceras idag för det schweiziska möbelföretaget Vitra. Aluminium Group är en av 1900-talets mest ikoniska möbler och den smäckra stolen designades initial till ett privat projekt. Makarna Eames fick i uppdrag att skapa en kontorsstol till en amerikansk konstsamlare i Columbus, Indiana, och istället för att skapa en skalkonstruktion valde Charles & Ray Eames en alternativ väg i skapandet då de vill få till en elastisk sits. Genom att spänna ett helt stycke tyg, vilket senare kom att bli läder, mellan två aluminiumprofiler fick formgivarna fram denna unika design. Denna säregna konstruktion ger stolen hög komfort, trots att den inte har någon stoppning. Den slimmade och avskalade formen bidrar till ett elegant uttryck som passar utmärkt runt middagsbordet likväl som skrivbordet.

Stolen EA 105 kommer med stomme och fot i aluminium. Rygg och sits i turkos-grön textilklädsel.

Sitthöjd: 46 cm
Bredd: 54 cm
Djup: 56 cm
Höjd: 84,5 cm

Helhetsintrycket är mycket gott.

Maria Granström
Maria Granström
Tf filialchef Malmö / Private Sales
+46 (0)739 40 08 09

13 139
1 308
1 497
Såld
Köp detta föremål direkt till fast pris. Inga andra avgifter tillkommer.