Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Design Konstglas
1177701
Agnes de Frumerie
(1869-1937)
Agnes de frumerie, relief, pate de verre, sverige 1930.

AGNES DE FRUMERIE, relief, pate de verre, Sverige 1930.

Gjutet och bränt glas. Fabelmotiv i färger med figur sittande med gryta vid eld, signerad i formen A de F 1920, 32 x 21,5 cm.

Smärre nagg och obetydlig tillverkningsspricka.

Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 31

Utropspris
8 000 SEK