Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Konst Modern svensk konst
1180246
Bengt Lindström
(1925-2008)
Bengt lindstrÖm, olja på duk, signerad lindström.

BENGT LINDSTRÖM, olja på duk, Signerad Lindström.

"Krokodil i Lappland". Duk 97 x 132 cm. Intyg från Comité Lindström medföljer.

Krackelyr.

Övrigt

Bengt Lindströms karaktäristiskt expressionistiskt färgstarka måleri lämnar sällan någon oberörd. Färgen är pastost pålagd, nästan skulpterad med penseln och bilderna befolkas oftast av figurer hämtade ur den nordiska mytologin eller från barndomens norrländska folksägner.

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist konst
+46 (0) 739 400 827

Utropspris
80 000 SEK