Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Konst Grafik
1186282
John Bauer
(1882-1918)
John bauer, "troll", svit om tio litografier, osignerade, ernst bauers förlag göteborg, a. börtzells, 1915.

JOHN BAUER, "Troll", svit om tio litografier, osignerade, Ernst Bauers Förlag Göteborg, A. Börtzells, 1915.

Svit om 10 litografier (No 1 "Julafton"; No 2 "Humpe"; No 3 "-God kväll farbror sa' pojken"; No 4 "-Här har du allt, som återstår af mina kläder!"; No 5 "Två friare"; No 6 "Den lilla prinsessan och trollen"; No 7 "Trollhästen", No 8 "-En sådan eländig liten bleknos! Sa' trollet"; No 9 "Prinsessan och småtrollen"; No 10 "Trollens styfdotter"). Förord av Carl Larsson. Mappens höjd 32,5 cm, bredd 24 cm.

Omslaget med skador. Smärre fläckar. Gulnad. Litografierna gulnade, i övrigt i gott skick.

Rikard Klev
Rikard Klev
Värderare / Specialist modern konst
+46 (0)739 40 08 14

Slutpris
12 500
1 181
1 278
Utropspris
16 000 SEK
Budhistorik (11 bud)
10
20 feb 19:47
12 500 SEK
9
20 feb 19:47
12 450 SEK
9
19 feb 16:28
12 000 SEK
8
18 feb 17:44
10 000 SEK
18 feb 12:54
8 000 SEK