Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Möbler Bord
1190781
SALONGSGRUPP, bestående av soffa, karmstol, stolar ett par samt bord. 5 delar. Västsverige, omkring år 1800 och senare.
Salongsgrupp, bestående av soffa, karmstol, stolar ett par samt bord. 5 delar. västsverige, omkring år 1800 och senare.

Målad soffa, stolar samt bord. Skuren dekor. Fast stoppad sits. Bordet med fotkryss. Soffans längd 148, stolarnas sitthöjd ca 45, höjd 89-92 cm. Bordets diameter 80, höjd 77 cm.

Smärre slitage. Sittmöblerna med senare målning, kompletteringar, förstärkningar, lagningar, maskstungna. Något instabila. Bordet med senare målning.

Rikard Klev
Rikard Klev
Värderare / Specialist modern konst
+46 (0)739 40 08 14

Utropspris
3 000 SEK