Design Övrigt
1197412
Paavo Tynell
(1890-1973)
Paavo tynell, golvlampa, idman 1900-talets mitt.

PAAVO TYNELL, golvlampa, Idman 1900-talets mitt.

Tredelad metallfot, skaftet i mässing och tvinnad rotting. Höjd 153 cm.

Slitage. Rottingen reparerad. Skärmen intryckt. Mässingsröret med senare bronsering. Vingskruv. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Specialist design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
800 EUR