Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Militaria Ordnar & Medaljer
1198804
MINNESMEDALJ, platinum 999/1000, Carl XVI Gustaf Sveriges Konung 1973, numrerad 42/50, stämpelsignerad P. Lunde -73.
Minnesmedalj, platinum 999/1000, carl xvi gustaf sveriges konung 1973, numrerad 42/50, stämpelsignerad p. lunde -73.

Med kungens profilporträtt i relief samt på motsatt sida kvinna med krus (Moder Svea). Diameter 4 cm. Vikt 96,1 g. Kultateollisuus, Åbo för Svenska Medaljgillet, till konungens trontillträde.
I originaletui. Med certifikat.

Helhetsintrycket är gott.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Utropspris
2 200 EUR