Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Design Möbler
1201057
Axel Einar Hjorth, tillskrivna
(1888-1959)
Axel einar hjorth, tillskrivna. fåtöljer, ett par, aski a.b. svenska kontorsmöbelindustrier, 1940-tal.

AXEL EINAR HJORTH, tillskrivna. Fåtöljer, ett par, Aski A.B. Svenska Kontorsmöbelindustrier, 1940-tal.

Helstoppade fåtöljer med sammetsklädsel och resårsits. Ben av mahogny. En brickmärkt ASKI A.B. Svenska Kontorsmöbelindustrier Stockholm - Bodafors. Sitthöjd 45, höjd 97 cm.

Slitage. Märken. Nedsutten stoppning. Skador på resår och klädsel. Ställvis omfattande slitage.

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Utropspris
5 000 SEK