Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Klockor & Ur Golv & Väggur
1201340
GOLVUR, urtavla märkt Barrow London samt Johan Israel Nyman, Stockholm (verksam omkring 1753-1769).
Golvur, urtavla märkt barrow london samt johan israel nyman, stockholm (verksam omkring 1753-1769).

Golvur med målat fodral. Urtavla med tim och minutvisare. Bredd 47, djup 29, höjd 231 cm. Pendel medföljer.

Renoverad och kompletterad. Skador, lagningar och slitage. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.

Rikard Klev
Rikard Klev
Värderare / Specialist modern konst
+46 (0)739 40 08 14

Utropspris
3 000 SEK