Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Design Övrigt
1209453
Thomas Hellström
(1924-2006)
Thomas hellstrÖm, kandelaber, tho hantverk rättvik, bleckogården, 1950-tal.

THOMAS HELLSTRÖM, kandelaber, THO Hantverk Rättvik, Bleckogården, 1950-tal.

Skulptural kandelaber av smidesjärn med fyra flyttbara ljushållare av mässing. Dekor av träkulor målade i olika kulörer. Fot av furu. Höjd 40, längd 39 cm.

Smärre slitage.

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Utropspris
2 500 SEK