1220035
SPELDOSA, Symphonion, Jul. Heinr. Zimmermann, Leipzig, Tyskland, sent 1800-tal.
Speldosa, symphonion, jul. heinr. zimmermann, leipzig, tyskland, sent 1800-tal.

Tvådelad speldosa, så kallad Symphonion. Fanerad med valnöt samt med inläggningar av ljusare träslag. Insidan av locket med tryckt dekor samt plakettmärkt. Locket med handtag av mässing. Undertill med låda. Vev och 37 stycken skivor medföljer. Längd 64, bredd 55, höjd 32 cm. Nyckel finns.

Slitage och smärre skador. Ej funktionstestat. Nyckel till lås ej i funktion.

Utropspris
6 000 SEK