Design Övrigt
1240750
Wilhelm Kåge
(Sverige, 1889-1960)
Wilhelm kÅge, vaser, 2 st snarlika, "argenta", gustavsberg 1945-46.

WILHELM KÅGE, vaser, 2 st snarlika, "Argenta", Gustavsberg 1945-46.

Stengods, grön glasyr, målad silverdekor av svanar. Signerade GUSTAVSBERG, årsbokstäver O respektive P, ARGENTA 1079 III, målarsignatur T respektive E samt med stämplade fabriksmärken. Höjd 18,4 och 19 cm, diameter ca 14 cm.

Den lägre med smärre glasyrsprickor.

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77

Utropspris
2 500 SEK