1240774
Carl-Harry Stålhane
(Sverige, 1920-1990)
Carl-harry stÅlhane, vaser, 2 st, stengods, rörstrand 1950-60-tal.

CARL-HARRY STÅLHANE, vaser, 2 st, stengods, Rörstrand 1950-60-tal.

Stengods, harpälsglasyr i brunt och grönt. Signerade R SWEDEN CHS SVG och SYI. Höjd 27,4 och 27,8 cm.

Den bruna något slipad runt foten sedan tillverkning, den gröna med liten bränningsspricka på fotkanten.

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77

Utropspris
3 000 SEK