Silver Bestick
1244270
BESTICK, 31 st av "Suomi"-serien, tolv specialstämplade, samt 5 snarlika matskedar, silver, Åbo/ Helsingfors, 1912-91.
Bestick, 31 st av "suomi"-serien, tolv specialstämplade, samt 5 snarlika matskedar, silver, Åbo/ helsingfors, 1912-91.

12 kaffeskedar, längd 12 cm, specialstämpel med Finlands flagga och "70 v.", jubileumsskedar för Finland, 70 år. Oanvända, i två originalaskar.
2 par tårtserveringsbestick, kniv och gaffel,
Strösked med förgyllt, snäckformat blad, 18,5 cm
1 gaffel, 17,3 cm
2 knivar, 21 och 23,5 cm
8 dessertskedar, 18 cm, Georg Wilhelm Pettersson, Åbo 1912
1 dessertsked, 17,5
2 matskedar, 21 cm
5 matskedar, snarlika, 22 cm, Iisakki Oskari Laakso, Helsingfors, 1926.
Mestadels tillverkade av Finlands guldsmeds ab och Kultateollisuus oy i Åbo.
Totalt 36 delar.
Sammanlagd vikt ca 1220 g exkl två knivar med stålblad.

En del graverade. De fem matskedarna med slitage, övriga i nyskick eller med obetydligt slitage.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Utropspris
450 EUR