Konst Grafik
1245393
Joan Miró
(Spanien, 1893-1983)
Joan miró, färglitografi. signerad och numr 283/350.

Joan Miró, färglitografi. Signerad och numr 283/350.

"Constellations". 1959. tryckt hos Mourlot, Paris, utgiven av Pierre Matisse, New York. 30 x 24 cm, bladstorlek, 43,5 x 35,2 cm (Arches).

Kraftigt gulnad. Missfärgad efter passpartout. Ramad utan glas.

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist Grafik
+46 (0)739 40 08 27

Utropspris
8 000 SEK