Design Möbler
1270888
Bruno Mathsson
(Sverige, 1907-1988)
Bruno mathsson, fåtöljer, ett par, "karin", dux.

Bruno Mathsson, fåtöljer, ett par, "Karin", DUX.

Stomme av förkromat stålrör. På trissor. Lösa dynor med brun, häftad skinnklädsel. Märkta Dux. Sitthöjd 38, höjd 76 cm.

Slitage. Krackelyr. Vissa skador på skinn.

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Utropspris
15 000 SEK