Design Möbler
1282570
Josef Frank
(Österrike, 1885-1967)
Josef frank, bokhylla, modell 1142, för firma svenskt tenn.

Josef Frank, bokhylla, modell 1142, för Firma Svenskt Tenn.

Bokhylla av Josef Frank fanerad med mahogny. Tre flyttbara hyllplan vardera. Bredd 100, djup 32, höjd 118 cm.

Slitage, smärre repor, obetydliga skador, stötmärke.

Utropspris
5 000 SEK