Allmoge – kulturhistoria och symbolvärde

Allmogestil är en beteckning för folkkonsten och den skönhet som folket omgav sig med. Allmogestil förekommer över hela världen och kännetecknas av att det är gammaldags, lantligt och innehåller många praktiska föremål. Ofta är allmogeföremål tillverkade av naturmaterial som trä, ull, lin, och järn. Kategorin allmoge innehåller föremål som är... Läs mer

17 föremål
Ostformar, 2 st, allmoge, 1800-tal.
1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Slagbord, 1800-tal.
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Bänk, allmoge, sent 1800-tal.
2 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Hängskåp, 17 / 1800-tal.
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Flaskschatull, Sverige, omkring år 1800.
3 100 SEK
Utropspris
3 500 SEK
SPIKLYKTOR, två st, 1800-tal.
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Hörnskåp, vägg, bär årtal 1756.
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HANDLYKTA, trä, 1700-/1800-tal.
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Kista, allmoge, 1800-tal.
900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Dalahästar, 4 st 1900-talets första hälft.
500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Spiklykta, allmoge, 1800-tal.
600 SEK
Utropspris
2 500 SEK