Asiatisk keramik och konsthantverk

I denna kategori erbjuds spännande objekt inom avdelningen Asiatisk keramik och konsthantverk från Kina, Japan, Indien och Sydostasien. Några exempel är kompaniporslin, kejserligt porslin, orientaliska möbler, textilier, lackföremål, emaljarbeten, smycken, buddhor, jadeföremål, rullmålningar, akvareller och tidiga lergodsföremål. Redan på 1600-talet väcktes européernas intresse för Asien, framförallt för Kina och Japan,... Läs mer

16 föremål
SKÅL samt FAT, porslin. Mingdynastin, 1500-tal.
1 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MASK Tibet 1900-talets första hälft.
2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GOLVVAS, porslin. Kina, 1900-tal.
300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FLASKA, stengods, Japan, 1800-tal.
350 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SATSBORD, 3 del. Kina omkring 1900.
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK