Asiatisk keramik och konsthantverk

I denna kategori erbjuds spännande objekt inom avdelningen Asiatisk keramik och konsthantverk från Kina, Japan, Indien och Sydostasien. Några exempel är kompaniporslin, kejserligt porslin, orientaliska möbler, textilier, lackföremål, emaljarbeten, smycken, buddhor, jadeföremål, rullmålningar, akvareller och tidiga lergodsföremål. Redan på 1600-talet väcktes européernas intresse för Asien, framförallt för Kina och Japan,... Läs mer

29 föremål
SKULPTUR, trä. Kina, 1900-tal.
500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BRODERI, siden. Kina, tidigt 1900-tal.
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VASER ett par Kina sent 1800-tal.
4 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BORD, trä. Kina, 1900-tal.
1 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
VASER, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKULPTUR, Kina 1900-tal.
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK