Asiatisk keramik och konsthantverk

I denna kategori erbjuds spännande objekt inom avdelningen Asiatisk keramik och konsthantverk från Kina, Japan, Indien och Sydostasien. Några exempel är kompaniporslin, kejserligt porslin, orientaliska möbler, textilier, lackföremål, emaljarbeten, smycken, buddhor, jadeföremål, rullmålningar, akvareller och tidiga lergodsföremål. Redan på 1600-talet väcktes européernas intresse för Asien, framförallt för Kina och Japan,... Läs mer

PRAKTURNA, porslin. Kina, 1900-tal.
800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GLASMÅLNINGAR, fyra delar, Kina, tidigt 1900-tal.
1 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FAT OCH KOPP, porslin, Kina 1500-1700-tal.
150 EUR
Utropspris
250 EUR
TALLRIKAR 4 st Kina Qianlong (1736-95) porslin.
5 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAS Kina 1800-talets andra hälft, porslin.
1 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MATTA, Antik Ningxia, ca 54 x 63 cm.
700 SEK
Utropspris
2 500 SEK