Asiatisk keramik och konsthantverk

I denna kategori erbjuds spännande objekt inom avdelningen Asiatisk keramik och konsthantverk från Kina, Japan, Indien och Sydostasien. Några exempel är kompaniporslin, kejserligt porslin, orientaliska möbler, textilier, lackföremål, emaljarbeten, smycken, buddhor, jadeföremål, rullmålningar, akvareller och tidiga lergodsföremål. Redan på 1600-talet väcktes européernas intresse för Asien, framförallt för Kina och Japan,... Läs mer

176 föremål
FAT, porslin. Swatow, Mingdynastin (1368-1644).
3 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
BORD, trä. Kina, 1900-tal.
450 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PORSLINSFÖREMÅL, 8 delar, Qingdynastin, 1700-1800-tal.
1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VAS, Japan ca 1900.
85 EUR
Utropspris
300 EUR
GOLVVAS, porslin. Kina, 1900-tal.
Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SERVERINGSFAT Kina Qianlong (1736-95) porslin.
500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1664-1712).
900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DUK Kina tidigt 1900-tal ca 216 x 144 cm.
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
1 400 SEK
Utropspris
2 800 SEK
SKÅL, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FAT, 17 stycken, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK