Design – tidlösa och ikoniska möbler och föremål

326 föremål
PATRICIA URQUIOLA, soffbord, "T-Phoenix", Moroso.
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
WIWEN NILSSON, armlänk, silver.
5 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ESTRID ERICSON, halsband, Svenskt Tenn "Etruskiska".
4 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HOLGER JOHANSSON, taklampa, Westal.
500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ALVAR AALTO, vas "Savoy", Iittala.
1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STIG LINDBERG, fat, 5 st, fajans, Gustavsberg.
4 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARMSTOLAR 4 st Arrben Italien sent 1900-tal.
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OLLE ANDERSSON, golvlampa, Boréns, 1980-tal.
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BRUNO MATHSSON, soffbord 1900-talets senare del.
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ERIK WÖRTZ, soffbord, IKEA, 1960-tal.
1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
THOMAS DAM, troll modellnr 8061.
500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
THOMAS DAM, troll 4 st Danmark 1900.talets senare del.
1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PAAVO TYNELL, taklampa, Idman 1900-talets mitt.
500 EUR
Utropspris
800 EUR
PIERRE VANDEL, soffbord Paris sent 1900-tal.
300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFA OCH FÅTÖLJ, OPE Möbler, 1950-/-1960-tal.
2 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BÄNK/SOFFBORD, 1900-talets mitt.
750 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPA, ASEA Skandia, 1900-talets mitt.
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
THOMAS DAM, troll 5 st 1980-tal.
1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK