Design – tidlösa och ikoniska möbler och föremål

Föremål i fokus

272 föremål
BYRÅ, Venesta, Finland.
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALVAR AALTO, VAS, glas, "Savoy", Iittala 2000-tal.
5 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BRUNO MATHSSON, ett par fåtöljer, "Ingrid" för DUX.
1 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CARL MALMSTEN, skåp 1920/30-tal.
300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARL MALMSTEN, bänk "Visingsö" 1900-talets andra hälf.
5 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ARNE NORELL, soffa "Julia" 2000-tal.
10 100 SEK
Utropspris
30 000 SEK
ARNE JACOBSEN, "Grand Prix", bord, formgivet 1957.
3 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FÅTÖLJER, 3 st, "Acapulco", OK Design.
1 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GÖRAN WÄRFF, servis 113 dlr "Prince" Kosta Boda.
1 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TAKLAMPA, 1980-tal.
Inga bud
Utropspris
250 EUR
CARL MALMSTEN, skåp Calmare Nyckel.
2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ALVAR AALTO, matgrupp 7 delar.
4 200 SEK
Utropspris
12 000 SEK
LISA LARSON, mask, stengods, K-Studion, Gustavsberg.
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATBORD, sannolikt Danmark, sent 1900-tal.
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DE PADOVA, matbord, 1900-talets andra hälft.
5 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MARI SIMMULSON, skulptur, stengods, Upsala Ekeby.
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BERTIL VALLIEN, skulptur, Kosta Boda.
7 700 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ALVAR AALTO, bord, "HA91", Artek, 1960-tal.
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STIG LINDBERG, skålfat, 2 st, fajans, Gustavsberg Studio.
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
EDWARD PORSCH, parfymflakong och dosa med lock Böhmen 1940.
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL MALMSTEN, bokhylla.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPA, art deco, 1920/30-tal.
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, praktfat, keramik, signerad.
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
JOHN KANDELL, hylla, "Pilaster", Källemo, formgiven 1989.
2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK