Design – tidlösa och ikoniska möbler och föremål

510 föremål
ARNE NORELL, fåtölj med fotpall, "Ari", Norell.
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
AXEL EINAR HJORTH, fåtölj "Lovö", Nordiska Kompaniet.
23 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
SIDEBOARD, Italien, 1900-talets andra hälft.
15 100 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SIDEBOARD, Åsljunga Möbelfabrik, 1960-tal.
5 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
TAKLAMPA, Italien, 1900-tal.
6 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MICHAEL H NIELSEN, skänk/sideboard, "Floow", Bolia.
13 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SVEN PALMQVIST, SKÅL "Ravenna" Orrefors 1989.
5 600 SEK
Utropspris
10 000 SEK
JOSEF FRANK, soffa, modell 703, Svenskt Tenn.
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
KAI LYNGFELDT-LARSEN, pall, för Liljevalchs, 1964.
3 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SIDEBOARD, Danmark 1960-tal.
11 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
HOLGER JOHANSSON, taklampa, Westal.
1 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
TAKLAMPA, Italien, 1900-tal.
5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
NILS STRINNING, skåp, 3 st, "String".
3 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
DAVID ROSÉN, soffa, "Berga", Nordiska Kompaniet.
6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK