Glas

Inred med vackra glasskulpturer eller stora glasserviser för det dukade bordet, här finner du glas från alla tider, från det tidigaste romerska glasen till designpjäser från kända skandinaviska glas bruk så som Kosta Boda, Orrefors och Iittala. Under slutet av 1500-talet och början av 1600-talet började glashantverket ta form i... Läs mer

Föremål i fokus

47 föremål
GLASSERVIS, 107 delar, 1900-talets mitt.
1 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SIMON GATE, vas, graal, Orrefors 1917.
2 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKULPTUR, äggformat glas, Venini.
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BERTIL VALLIEN, 6 st, Glasföremål, Kosta Boda.
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK