Glas

Inred med vackra glasskulpturer eller stora glasserviser för det dukade bordet, här finner du glas från alla tider, från det tidigaste romerska glasen till designpjäser från kända skandinaviska glas bruk så som Kosta Boda, Orrefors och Iittala. Under slutet av 1500-talet och början av 1600-talet började glashantverket ta form i... Läs mer

36 föremål
MONICA BACKSTRÖM, skulptur / vas, glas, Kosta Boda.
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KAJ FRANCK, SNAPSGLAS, glas, Notsjö.
120 EUR
Utropspris
250 EUR
BRÄNNVINSSCHATULL med 4 flaskor, 1800-tal.
2 422 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, vas, glas, Kosta boda, signerad.
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ALVAR AALTO, VAS, glas, "Savoy", Iittala 2000-tal.
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GÖRAN WÄRFF, servis 113 dlr "Prince" Kosta Boda.
1 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK