Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glas

Inred med vackra glasskulpturer eller stora glasserviser för det dukade bordet, här finner du glas från alla tider, från det tidigaste romerska glasen till designpjäser från kända skandinaviska glas bruk så som Kosta Boda, Orrefors och Iittala. Under slutet av 1500-talet och början av 1600-talet började glashantverket ta form i... Läs mer

27 föremål
KUPOR, 2 st, glas, sent 1800-tal.
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VINGLAS, 23 st, 1900-tal.
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GLAS, 45 st, Moser, Tjeckien.
130 EUR
Utropspris
350 EUR
BERTIL VALLIEN, skulptur, Kosta Boda, unik.
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
ANNE NILSSON, champagneglas, 12 st, "Clown", Orrefors.
5 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK