Silver

I kategorin silver finner du allt från intressant barocksilver från 1600-talets början till silver från rokokon och den gustavianska tiden av klassiska mästare ​så som Ronander och Zethelius. Du hittar även ​mer moderna silverobjekt av ​ skandinaviska formgivare så som Wiwen Nilsson, Georg Jensen och Tapio Wirkkala. Ljusstakar, fat, bestick,... Läs mer

44 föremål
BESTICK, 4 st, silver, Ryssland.
220 EUR
Utropspris
350 EUR
GUSTAF FOLCKER, ragusked, silver, Stockholm, 1840.
1 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
CG HALLBERG, skål, silver, Stockholm 1921.
2 350 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FAT, silver, Oscar Fröberg Mariestad 1929.
1 550 SEK
Utropspris
2 500 SEK
DOSA, silver, rokoko, England. 1700-tal.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
WA BOLIN jardinière/skål silver Stockholm 1945.
4 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
WA BOLIN skålar ett par silver Stockholm 1945.
700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BÖCKER 14 VOL om silver, guld, tenn och juveler.
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MGAB punchbägare 12 st sterling silver Uppsala 1966.
2 850 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, silver, MEMA, Eskilstuna, 2001.
3 520 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KAFFESERVIS 3 delar, silver, KGMGAB 1923.
3 911 SEK
Utropspris
4 000 SEK