Silver

I kategorin silver finner du allt från intressant barocksilver från 1600-talets början till silver från rokokon och den gustavianska tiden av klassiska mästare ​så som Ronander och Zethelius. Du hittar även ​mer moderna silverobjekt av ​ skandinaviska formgivare så som Wiwen Nilsson, Georg Jensen och Tapio Wirkkala. Ljusstakar, fat, bestick,... Läs mer

87 föremål
BÄGARE, 3 st, samt SUPKALK, silver, 1800-tal.
1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
NILS ORSTEDT, bägare, silver, Norrköping 1756.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SALTKAR, ett par, silver, gustavianska, 1791.
900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KAFFESERVIS, 3 delar, silver, 1893-1926.
1 900 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BÄLTE, silver, troligen Ryssland, ostämplad.
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
JJ Gröndahl, bägare, silver, Sundsvall 1827.
300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CLAËS E. GIERTTA. Collier/kedja, silver, 1993.
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
CIGARETTETUI, emalj och förgyllt silver.
1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK